رونق بازارچه‌های محلی با تاکید بر مشاغل خانگی در یزد

رونق بازارچه‌های محلی با تاکید بر مشاغل خانگی در یزد


رونق بازارچه‌های محلی با تاکید بر مشاغل خانگی در یزد

به گزارش روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری یزد به نقل از خبرگزاری تسنیم ؛ بازارچه‌های محلی به عنوان فضایی مبتنی بر تعاملات اجتماعی به دلیل گردهم آوردن اقشار مختلف مردم در کنار یکدیگر و هم چنین عرضه محصولات متنوع بومی علاوه بر جریان یابی اقتصادی رفاه ونشاط اثربخشی را در کالبد روستاها و شهرها به وجود می آورند.

شهر میراث جهانی یزد به عنوان شهری محله محور با ارزش‌های غنی فرهنگی، محصولات هنری و آداب و رسوم متنوع نیز از این قاعده جدا نمی‌باشد و بازارهای محلی عامل رویش‌‌های اجتماعی مختلف به ویژه رونق گردشگری شهری محسوب می‌شوند.

شهرداری یزد و به شکل تخصصی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآوردهای کشاورزی به عنوان مجموعه‌ای تخصصی و مرتبط با مشاغل شهری متولی اصلی برگزاری و ساماندهی این بازارچه ها در شهر است.

«محمد صفدر پور» رئیس این سازمان در پاسخ به سوالات خبرنگار تسنیم  در زمینه برگزاری بازارچه‌های محلی در یزد بیان کرد: در تقویم رویدادهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری یزد برگزاری بازارچه‌های محلی با هدف پویایی محلات، تقویت نشاط اجتماعی، حمایت از محصولات بومی و تولیدات داخلی ، رونق بخشی به مشاغل خانگی و معرفی توانمندی‌های بانوان برنامه‌ریزی و به شکل مداوم در حال برگزاریست.

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری یزد گفت: این بازارچه‌ها با عناوین شب بازار ، روز بازار( پنج شنبه و جمعه بازار) ،بازارچه خدمت، بازارهای مناسبتی و موضوعی در محلات و مناطق مختلف شهر یزد از جمله صدرآباد ،حسن آباد، اسکان، آزادشهر، محدوده میدان امام حسین (ع)، مسجد جامع، گذر فرهنگ و هنر، پارک شادی و ...برگزار می‌شود.

صفدرپور افزود: در این بازارچه‌ها با توجه به دسته‌بندی‌های صورت گرفته محصولات خانگی، تولیدات داخلی، صنایع دستی، پوشاک، گل و گیاه، شیرینی، تزئینات منزل و ...توسط غرفه داران عرضه و تا کنون با استقبال خوب مردم همراه بوده است.

وی یادآور شد: متقاضیان از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری یزد به آدرس saman.yazd.ir قسمت بازارچه‌های محلی ثبت نام و با توجه به فعالیت مورد نظر می‌توانند از ظرفیت موجود استفاده کنند.

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری یزد مطرح کرد: برگزاری بازارچه‌های تخصصی غذا و پوشاک ایرانی نیز در حال برنامه ریزی است و امید است در سال آینده  با توجه به تجهیز محل دائمی این بازارچه‌ها شاهد برگزاری آن با مشارکت جامعه محلی یزد باشیم.